Stále usmiaty, ale sám

Autor: Pavol Paška | 5.6.2012 o 16:44 | Karma článku: 5,70 | Prečítané:  1676x

Pred troma rokmi som bol v Prahe počas osláv 20.výročia Nežnej revolúcie. Pri tejto príležitosti som ako predseda parlamentu odhalil na budove bývalého federálneho zhromaždenia pamätnú tabuľu na počesť Alexandra Dubčeka. Vo svojom slávnostnom príhovore som okrem iného pripomenul, že Dubček pre Slovákov ostáva symbolom revolúcie a nemali by sme naňho zabúdať.

Pred pár dňami som sa počas oficiálnej návštevy Českej republiky vrátil k tejto pamätnej tabuli a znova sa zahľadel na bustu Alexandra Dubčeka, na ktorej je stvárnený so svojim typickým srdečným a ľudským úsmevom. V duchu som si hovoril, aká je škoda, že Dubčekov úsmev pozná celý svet, no u nás sa pomaly vytráca z povedomia ľudí. A slovenskí Pražáci, míňajúci budovu Národného múzea v srdci Prahy akoby ani netušili, že keby sa na chvíľku  zastavili pri pamätnej tabuli a položili k nej napríklad červený karafiát, bol by to pekný symbol uznania pre tohto velikána československých dejín.

Platí to aj pre iné veľké postavy našej novodobej histórie. Akoby sa niekto 20 rokov snažil vytesniť z diskusie všetky významné osobnosti, ktoré sa zaslúžili o demokraciu, slobodu a našu štátnosť. Je dobré, že myslíme na živých, no nemali by sme zabúdať ani na mŕtvych, ktorí živých vytvorili. Dubček celý život bojoval za humánnejšie a spravodlivejšie Slovensko a jeho úsmev sa stal symbolom ľudskosti a demokracie. Znamenal pre Slovensko príliš veľa, aby sme si mohli dovoliť naňho zabudnúť.

Onedlho si budeme pripomínať 20.výročie od vzniku Slovenskej republiky a určite sa budeme intenzívne zamýšľať nad tým, kto sa zaslúžil o to, že Slovensko je dnes moderný európsky demokratický štát, medzi ktorého základné hodnoty patrí solidarita a sociálny zmier. Vtedy by sme si mali spomenúť na Dubčekovu víziu o politike s ľudskou tvárou. A možno sa nájde niekto, kto k jeho pamätnej tabuli položí kyticu na znamenie toho, že na veľké postavy našich dejín nikdy nezabudneme. Že nikdy neostanú sami...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Firma má v prenájme pozemky pred stanicou.

KULTÚRA

V súťaži Anasoft litera zvíťazil nekompromisný príbeh

Román Som Paula presvedčil porotu túžbou po autentickosti.

SVET

Kiska v OSN: Agresívny sused podkopáva suverenitu Ukrajiny

Lajčák vedie Valné zhromaždenie OSN.


Už ste čítali?