Prečo nepočuť o ekonomickej demokracii?

Autor: Pavol Paška | 29.2.2012 o 10:33 | (upravené 29.2.2012 o 10:54) Karma článku: 11,55 | Prečítané:  4072x

Demokracia je o slobodnej politickej súťaži, o účasti ľudí na správe vecí verejných, o občianskej kontrole. Preto plne rešpektujem, že mnohí ľudia na Slovensku sa rozhodli vyjadriť svoju nespokojnosť s určitými praktikami, ktoré sú späté s druhou Dzurindovou vládou, a že popri tom vzniesli aj viacero požiadaviek na zmenu systému. Tieto požiadavky sú z formálneho hľadiska celkom legitímne, no priznám sa, že z obsahového hľadiska ma trochu prekvapuje, aký dôraz kladú občianski aktivisti v uliciach na politický rozmer demokracie, zatiaľ čo ekonomický rozmer demokracie ponechávajú stranou.

Vyváženejšie postavenie pracujúcich

Zdá sa mi, že na Slovensku tak trochu zaostávame za vyspelejšími partnermi z Európy v niečom, čomu sa hovorí - ekonomická demokracia. Nemám na mysli len čisto politologický význam tohto pojmu, ktorý zdôrazňuje priamu participáciu zamestnancov na riadení a vlastníctve podnikov. Mám na mysli všeobecnejší význam ekonomickej demokracie, ktorý odkazuje na hľadanie reálnejšieho a vyváženejšieho postavenia pracujúceho voči zamestnávateľovi, hľadanie rovnováhy medzi sociálnym statusom manažmentu a zamestnancov, zlepšenie pracovných podmienok a pod.

U nás sa celá ekonomická demokracia zvulgarizovala do pravicovo-liberálneho pohľadu na Zákonník práce, ktorý bol počas Radičovej vlády prudko vyklonený smerom k záujmom manažmentu. Vďaka tomu mal údajne priniesť tisíce pracovných miest, no namiesto toho čelíme bezprecedentnému nárastu nezamestnanosti. 

Vráťme emóciu aj do ekonomiky 

Keď sa na uliciach emotívne hovorí o posilnení občianskeho hlasu v politike, pýtam sa, prečo túto emóciu neposunieme aj do ekonomiky, na ktorej v konečnom dôsledku záleží nepomerne viac, keďže najsilnejšie ovplyvňuje našu životnú úroveň, ako aj naše podmienky v práci, kde trávime väčšinu svojho času? Možno by nebolo na škodu, keby sa demokracia nezužovala iba na občiansko-politický rozmer, ale aby sme sa vrátili k podstate - k ekonomickému rozmeru demokracie.

V Európskej únii je takýto postup bežný; možno by takáto inšpirácia pomohla aj našej občianskej spoločnosti, hoci ešte raz zdôrazňujem, že právo občanov na kontrolu moci, participáciu a vyjadrenie názoru plne rešpektujem. Ponúkam len námet do hodnotovej diskusie na tému: neušiel nám pri úvahách nad zmenou systému možno ten najdôležitejší moment?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Najskôr partneri, potom nepriatelia na život a na smrť. Príbeh Sýkorovej vraždy

Zlikvidovať mafiána Miroslava Sýkoru mala podľa kľúčového svedka záujem aj Slovenská informačná služba.

PLUS

Zločin po slovensky: Ako zomrela Mária?

Temný zločin zo 60. rokov ožíva vďaka novinárovi Jánovi Čomajovi.

SPIŠ KORZÁR

Pri Hrabušiciach horel balón, 12 cestujúcich stihlo ujsť

Teplovzdušný balón sa zachytil na elektrickom vedení.


Už ste čítali?