Prečo nepočuť o ekonomickej demokracii?

Autor: Pavol Paška | 29.2.2012 o 10:33 | (upravené 29.2.2012 o 10:54) Karma článku: 11,55 | Prečítané:  4073x

Demokracia je o slobodnej politickej súťaži, o účasti ľudí na správe vecí verejných, o občianskej kontrole. Preto plne rešpektujem, že mnohí ľudia na Slovensku sa rozhodli vyjadriť svoju nespokojnosť s určitými praktikami, ktoré sú späté s druhou Dzurindovou vládou, a že popri tom vzniesli aj viacero požiadaviek na zmenu systému. Tieto požiadavky sú z formálneho hľadiska celkom legitímne, no priznám sa, že z obsahového hľadiska ma trochu prekvapuje, aký dôraz kladú občianski aktivisti v uliciach na politický rozmer demokracie, zatiaľ čo ekonomický rozmer demokracie ponechávajú stranou.

Vyváženejšie postavenie pracujúcich

Zdá sa mi, že na Slovensku tak trochu zaostávame za vyspelejšími partnermi z Európy v niečom, čomu sa hovorí - ekonomická demokracia. Nemám na mysli len čisto politologický význam tohto pojmu, ktorý zdôrazňuje priamu participáciu zamestnancov na riadení a vlastníctve podnikov. Mám na mysli všeobecnejší význam ekonomickej demokracie, ktorý odkazuje na hľadanie reálnejšieho a vyváženejšieho postavenia pracujúceho voči zamestnávateľovi, hľadanie rovnováhy medzi sociálnym statusom manažmentu a zamestnancov, zlepšenie pracovných podmienok a pod.

U nás sa celá ekonomická demokracia zvulgarizovala do pravicovo-liberálneho pohľadu na Zákonník práce, ktorý bol počas Radičovej vlády prudko vyklonený smerom k záujmom manažmentu. Vďaka tomu mal údajne priniesť tisíce pracovných miest, no namiesto toho čelíme bezprecedentnému nárastu nezamestnanosti. 

Vráťme emóciu aj do ekonomiky 

Keď sa na uliciach emotívne hovorí o posilnení občianskeho hlasu v politike, pýtam sa, prečo túto emóciu neposunieme aj do ekonomiky, na ktorej v konečnom dôsledku záleží nepomerne viac, keďže najsilnejšie ovplyvňuje našu životnú úroveň, ako aj naše podmienky v práci, kde trávime väčšinu svojho času? Možno by nebolo na škodu, keby sa demokracia nezužovala iba na občiansko-politický rozmer, ale aby sme sa vrátili k podstate - k ekonomickému rozmeru demokracie.

V Európskej únii je takýto postup bežný; možno by takáto inšpirácia pomohla aj našej občianskej spoločnosti, hoci ešte raz zdôrazňujem, že právo občanov na kontrolu moci, participáciu a vyjadrenie názoru plne rešpektujem. Ponúkam len námet do hodnotovej diskusie na tému: neušiel nám pri úvahách nad zmenou systému možno ten najdôležitejší moment?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Firma má v prenájme pozemky pred stanicou.

KULTÚRA

V súťaži Anasoft litera zvíťazil nekompromisný príbeh

Román Som Paula presvedčil porotu túžbou po autentickosti.

SVET

Kiska v OSN: Agresívny sused podkopáva suverenitu Ukrajiny

Lajčák vedie Valné zhromaždenie OSN.


Už ste čítali?