Naozaj do EÚ iba lejeme peniaze? (seriál o EÚ, 2.časť)

Autor: Pavol Paška | 14.2.2012 o 12:59 | (upravené 14.2.2012 o 13:07) Karma článku: 10,47 | Prečítané:  20063x

Eurodemagógovia na čele s Richardom Sulíkom pri každej príležitosti zdôrazňujú, aká je pre nás Európska únia škodlivá, ako sa nám nevypláca, ako zle funguje európska solidarita a aké je neférové, že musíme platiť na „tučných Grékov". Najlepšou odpoveďou na takéto nezmysly bol januárový summit EÚ, na ktorom sa rozhodlo, že Brusel podporí vyše 80 miliardami rastové programy (najmä malé a stredné podnikanie), z čoho 22 miliárd eur pôjde z Európskeho sociálneho fondu na podporu zamestnanosti mladých.

Dostávame nepomerne viac ako dávame

Slovensku sa z tohto podporného balíka EÚ ujde značná čiastka,  keďže za vlády Ivety Radičovej sa nezamestnanosť mladých vyšplhala na katastrofálnych 35%, čo je tretie najvyššie číslo v EÚ. Nech by sme z 22-miliardového balíka na podporu zamestnanosti mladých dostali len 3 miliardy eur, tak naša účasť v eurovale (niečo cez pol miliardy eur) sa nám len pri kompenzácii z tohto jedného rastového programu bohato vyplatí. Nehovoriac o tom, koľko miliárd Slovensko dostáva z iných projektov, z eurofondov a z ďalších rastových programov EÚ. A teraz sa pýtam Richarda Sulíka: naozaj Slovensko iba leje do Európy peniaze? Naozaj sa nám tá EÚ tak strašne nevypláca?

Áno, Slovensko občas do spoločných európskych projektov musí prispieť a je prirodzené, že nikoho neteší, keď musí platiť. Treba si však uvedomiť, že napriek rôznym zmenám, ktorými Európska únia prešla od podpísania Rímskych zmlúv pred vyše 60 rokmi, jedna hodnota našťastie ostáva trvalá: solidarita. Slovensko by nemalo podliehať demagógii, podľa ktorej stačí iba brať, no ak občas treba prispieť, nech platia iní. Takto to nejde.

Mladí, pozor na eurodemagógov!

Dnes prispievame na to, aby bola eurozóna stabilnejšia.  Aj to vo forme akcií, ktoré sa nám raz vrátia. Je to škodlivé? Alebo tu len niekto demagogicky zneužíva to, že Slovensko - hoci chudobnejšie než iné štáty EÚ - nemôže byť neustále iba v pozícii príjemcu a občas musí aj platiť.

Naša účasť v eurovale je cenou za to, že patríme do klubu, ktorý sa nám neuveriteľne vypláca. A preto pozor, najmä mladí ľudia: nepodliehajte lacným argumentom eurodemagógov. Zoberte si kalkulačku a vyrátajte si, koľko Slovensko dostáva finančných zdrojov vďaka tomu, že patrí do európskeho klubu a koľko do tohto klubu prispieva. Zrátajte si „costs" a benefits" a veľmi rýchlo zistíte, že rozhodne neplatí, že by Slovensko do EÚ iba lialo peniaze na „tučných Grékov". Práve naopak: EÚ leje peniaze do nás a my by sme mali byť radi, že do tohto elitného klubu patriť môžeme. Alebo už konečne niekto navrhne nejakú zmysluplnú alternatívu?

Čo dodať na záver? Hádam len: dovidenia, pán Sulík, v prosperujúcej Európe.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Firma má v prenájme pozemky pred stanicou.

KULTÚRA

V súťaži Anasoft litera zvíťazil nekompromisný príbeh

Román Som Paula presvedčil porotu túžbou po autentickosti.

SVET

Kiska v OSN: Agresívny sused podkopáva suverenitu Ukrajiny

Lajčák vedie Valné zhromaždenie OSN.


Už ste čítali?