O nenažratých vydriduchoch a šúľaní bankoviek

Autor: Pavol Paška | 31.1.2012 o 8:43 | (upravené 31.1.2012 o 9:21) Karma článku: 10,60 | Prečítané:  19391x

Rovnováha... Pojem, ktorý vystihuje politický projekt sociálnej demokracie. Projekt, v ktorom ide o hľadanie kompromisov medzi záujmami jednotlivých spoločenských skupín, medzi zamestnancami a podnikateľmi, medzi chudobnými a bohatými. Táto rovnováha sa za posledné roky radikálne vyklonila smerom k záujmom tých najbohatších zložiek v spoločnosti a tento stav ohrozuje nielen demokraciu na Slovensku (diktát trhov), ale aj rozvoj našej ekonomiky (dopyt). Čo s tým?

prvej časti seriálu o vzťahu medzi trhmi a demokraciou som sa venoval vecným argumentom, pre ktoré dnes trhy ohrozujú demokratické procesy a dominujú nad rozhodnutiami politikov. V druhej časti som predstavil ideologický pohľad, ktorý vyústil do tvrdenia, že štát je možno dobrý sluha, ale veľmi zlý pán. V tretej, záverečnej časti seriálu by som rád zdôraznil, že sociálna demokracia nekritizuje trhy ani finančný sektor preto, že by tým chcela útočiť na trhovú ekonomiku, ale práve naopak - sociálna demokracia chce, aby trhová ekonomika neslúžila iba tým najsilnejším, ale aby slúžila všetkým občanom. Nie sme nepriateľmi trhov. Sme nepriateľmi diktátu trhov.

K trhom totiž neodmysliteľne patria aj tí, ktorí výrobky kupujú, spotrebúvajú a vytvárajú dopyt. A teda my, ľudia, všetci bežní občania, ktorí svojou spotrebou umožňujú ekonomický rast, a teda v konečnom dôsledku aj zamestnanosť a prosperitu. Rôzni nenažratí vydriduchovia, ktorí dnes volajú po likvidácii sociálneho štátu, aby nemuseli platiť dane a podieľať sa na spoločenskej solidarite, bez kúpyschopného obyvateľstva síce budú mať truhlice plné bankoviek, ale tie budú absolútne bezcenné a môžu si z nich akurát šúľať cigarety. Projekt spálenej zeme plnej chudobných, nezamestnaných a rozhorčených ľudí vedie iba k násiliu, nestabilite a spoločenskej mizérii. Preto nemožno všetko nechať na inštitucionálne trhy.

Našim zámerom je zastaviť nezmyselnú demontáž sociálneho štátu, ktorá ubližuje nielen ľuďom, ale v konečnom dôsledku aj celej ekonomike, a teda aj trhom. Musíme prestať bojovať. Potrebujeme nájsť priestor pre kompromisy a rovnováhu. Pretože boj medzi inštitucionálnymi trhmi a ľuďmi nikto nemôže vyhrať. Prehrajú všetci. Hľadajme preto spoločné cesty, ako von z krízy. Hľadajme zmier. Taký je odkaz všetkých tých, vďaka ktorým inštitucionálne trhy vôbec existujú - odkaz nás, spotrebiteľov, zákazníkov, voličov aj politikov. Odkaz sociálnej demokracie... Naším projektom je dosiahnuť na všetkých úrovniach politiky a ekonomiky niečo, čím som tento blog uviedol a aj ho tým uzavriem - rovnováhu.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Najskôr partneri, potom nepriatelia na život a na smrť. Príbeh Sýkorovej vraždy

Zlikvidovať mafiána Miroslava Sýkoru mala podľa kľúčového svedka záujem aj Slovenská informačná služba.

PLUS

Zločin po slovensky: Ako zomrela Mária?

Temný zločin zo 60. rokov ožíva vďaka novinárovi Jánovi Čomajovi.

SPIŠ KORZÁR

Pri Hrabušiciach horel balón, 12 cestujúcich stihlo ujsť

Teplovzdušný balón sa zachytil na elektrickom vedení.


Už ste čítali?