O nenažratých vydriduchoch a šúľaní bankoviek

Autor: Pavol Paška | 31.1.2012 o 8:43 | (upravené 31.1.2012 o 9:21) Karma článku: 10,60 | Prečítané:  19394x

Rovnováha... Pojem, ktorý vystihuje politický projekt sociálnej demokracie. Projekt, v ktorom ide o hľadanie kompromisov medzi záujmami jednotlivých spoločenských skupín, medzi zamestnancami a podnikateľmi, medzi chudobnými a bohatými. Táto rovnováha sa za posledné roky radikálne vyklonila smerom k záujmom tých najbohatších zložiek v spoločnosti a tento stav ohrozuje nielen demokraciu na Slovensku (diktát trhov), ale aj rozvoj našej ekonomiky (dopyt). Čo s tým?

prvej časti seriálu o vzťahu medzi trhmi a demokraciou som sa venoval vecným argumentom, pre ktoré dnes trhy ohrozujú demokratické procesy a dominujú nad rozhodnutiami politikov. V druhej časti som predstavil ideologický pohľad, ktorý vyústil do tvrdenia, že štát je možno dobrý sluha, ale veľmi zlý pán. V tretej, záverečnej časti seriálu by som rád zdôraznil, že sociálna demokracia nekritizuje trhy ani finančný sektor preto, že by tým chcela útočiť na trhovú ekonomiku, ale práve naopak - sociálna demokracia chce, aby trhová ekonomika neslúžila iba tým najsilnejším, ale aby slúžila všetkým občanom. Nie sme nepriateľmi trhov. Sme nepriateľmi diktátu trhov.

K trhom totiž neodmysliteľne patria aj tí, ktorí výrobky kupujú, spotrebúvajú a vytvárajú dopyt. A teda my, ľudia, všetci bežní občania, ktorí svojou spotrebou umožňujú ekonomický rast, a teda v konečnom dôsledku aj zamestnanosť a prosperitu. Rôzni nenažratí vydriduchovia, ktorí dnes volajú po likvidácii sociálneho štátu, aby nemuseli platiť dane a podieľať sa na spoločenskej solidarite, bez kúpyschopného obyvateľstva síce budú mať truhlice plné bankoviek, ale tie budú absolútne bezcenné a môžu si z nich akurát šúľať cigarety. Projekt spálenej zeme plnej chudobných, nezamestnaných a rozhorčených ľudí vedie iba k násiliu, nestabilite a spoločenskej mizérii. Preto nemožno všetko nechať na inštitucionálne trhy.

Našim zámerom je zastaviť nezmyselnú demontáž sociálneho štátu, ktorá ubližuje nielen ľuďom, ale v konečnom dôsledku aj celej ekonomike, a teda aj trhom. Musíme prestať bojovať. Potrebujeme nájsť priestor pre kompromisy a rovnováhu. Pretože boj medzi inštitucionálnymi trhmi a ľuďmi nikto nemôže vyhrať. Prehrajú všetci. Hľadajme preto spoločné cesty, ako von z krízy. Hľadajme zmier. Taký je odkaz všetkých tých, vďaka ktorým inštitucionálne trhy vôbec existujú - odkaz nás, spotrebiteľov, zákazníkov, voličov aj politikov. Odkaz sociálnej demokracie... Naším projektom je dosiahnuť na všetkých úrovniach politiky a ekonomiky niečo, čím som tento blog uviedol a aj ho tým uzavriem - rovnováhu.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Firma má v prenájme pozemky pred stanicou.

KULTÚRA

V súťaži Anasoft litera zvíťazil nekompromisný príbeh

Román Som Paula presvedčil porotu túžbou po autentickosti.

SVET

Kiska v OSN: Agresívny sused podkopáva suverenitu Ukrajiny

Lajčák vedie Valné zhromaždenie OSN.


Už ste čítali?