Trhy a demokracia – kto vlastne vládne? (seriál, 1.časť)

Autor: Pavol Paška | 17.1.2012 o 10:25 | Karma článku: 10,54 | Prečítané:  27341x

„Trhy sú znepokojené." „Trhy sa upokojili." „Trhy zdvíhajú varovný prst." „Trhy sa rozhodli; trhom sa niečo nepozdáva; trhy pritvrdili." Takto nejako v tomto období vyzerajú titulky správ. Akoby dnes o spoločenskom vývoji nerozhodovali ľudia, a teda voliči a ich zástupcovia. Naopak, akoby ožili staroveké božstvá, nazvali sme ich „trhy" a tie akoby začali diktovať všetky politické rozhodnutia, všetky kroky jednotlivých štátov.

Stačí si len pustiť správy: Brusel sa snaží presvedčiť trhy; vláda sa snaží vyhovieť trhom; škrtáme kvôli trhom, reformujeme kvôli trhom, znižujeme kvôli trhom životnú úroveň našich občanov. Je to normálne? Demokracia je vláda ľudu, prostredníctvom ľudu a pre ľud. Tak to aspoň tvrdil Abraham Lincoln. Platí to aj dnes? Niekedy sa zdá, že sa vzťah medzi ľuďmi a trhmi obracia. Akoby tu už nebola ekonomika pre ľudí, ale ľudia pre ekonomiku. Akoby politiku určovali nie tí, kto na to ako jediní majú mandát, a teda ľudia, občania, voliči, ale predovšetkým tí, ktorí žiaden mandát nemajú - burzoví špekulanti, korporácie, banky, investori, ekonomickí poradcovia či finanční experti. Skrátka - akési virtuálne trhy. Bez volieb, bez mandátu, bez akejkoľvek legitimity.

V demokratickom systéme nesú zodpovednosť za kvalitu života občanov politici, ktorí na to získali mandát v slobodných voľbách. Práve oni by mali určovať to, aké zmeny sa budú diať v spoločnosti a ekonomike, aby sa zvyšovala životná úroveň občanov. Nie neosobné trhy, ale konkrétni zástupcovia občanov. Iba tak sa vyhneme diktátu trhu a vrátime demokratický systém do normálu. Je najvyšší čas hľadať súlad medzi zodpovednou hospodárskou politikou a legitímnymi očakávaniami našich občanov. Tento súlad sa nazýva sociálny zmier. Bez neho sa demokracia premení na systém, ktorý s „vládou ľudu, prostredníctvom ľudu a pre ľud" nemá spoločné nič, okrem atraktívneho názvu. Je ozaj najvyšší čas...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Firma má v prenájme pozemky pred stanicou.

KULTÚRA

V súťaži Anasoft litera zvíťazil nekompromisný príbeh

Román Som Paula presvedčil porotu túžbou po autentickosti.

SVET

Kiska v OSN: Agresívny sused podkopáva suverenitu Ukrajiny

Lajčák vedie Valné zhromaždenie OSN.


Už ste čítali?