Trhy a demokracia – kto vlastne vládne? (seriál, 1.časť)

Autor: Pavol Paška | 17.1.2012 o 10:25 | Karma článku: 10,54 | Prečítané:  27340x

„Trhy sú znepokojené." „Trhy sa upokojili." „Trhy zdvíhajú varovný prst." „Trhy sa rozhodli; trhom sa niečo nepozdáva; trhy pritvrdili." Takto nejako v tomto období vyzerajú titulky správ. Akoby dnes o spoločenskom vývoji nerozhodovali ľudia, a teda voliči a ich zástupcovia. Naopak, akoby ožili staroveké božstvá, nazvali sme ich „trhy" a tie akoby začali diktovať všetky politické rozhodnutia, všetky kroky jednotlivých štátov.

Stačí si len pustiť správy: Brusel sa snaží presvedčiť trhy; vláda sa snaží vyhovieť trhom; škrtáme kvôli trhom, reformujeme kvôli trhom, znižujeme kvôli trhom životnú úroveň našich občanov. Je to normálne? Demokracia je vláda ľudu, prostredníctvom ľudu a pre ľud. Tak to aspoň tvrdil Abraham Lincoln. Platí to aj dnes? Niekedy sa zdá, že sa vzťah medzi ľuďmi a trhmi obracia. Akoby tu už nebola ekonomika pre ľudí, ale ľudia pre ekonomiku. Akoby politiku určovali nie tí, kto na to ako jediní majú mandát, a teda ľudia, občania, voliči, ale predovšetkým tí, ktorí žiaden mandát nemajú - burzoví špekulanti, korporácie, banky, investori, ekonomickí poradcovia či finanční experti. Skrátka - akési virtuálne trhy. Bez volieb, bez mandátu, bez akejkoľvek legitimity.

V demokratickom systéme nesú zodpovednosť za kvalitu života občanov politici, ktorí na to získali mandát v slobodných voľbách. Práve oni by mali určovať to, aké zmeny sa budú diať v spoločnosti a ekonomike, aby sa zvyšovala životná úroveň občanov. Nie neosobné trhy, ale konkrétni zástupcovia občanov. Iba tak sa vyhneme diktátu trhu a vrátime demokratický systém do normálu. Je najvyšší čas hľadať súlad medzi zodpovednou hospodárskou politikou a legitímnymi očakávaniami našich občanov. Tento súlad sa nazýva sociálny zmier. Bez neho sa demokracia premení na systém, ktorý s „vládou ľudu, prostredníctvom ľudu a pre ľud" nemá spoločné nič, okrem atraktívneho názvu. Je ozaj najvyšší čas...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Najskôr partneri, potom nepriatelia na život a na smrť. Príbeh Sýkorovej vraždy

Zlikvidovať mafiána Miroslava Sýkoru mala podľa kľúčového svedka záujem aj Slovenská informačná služba.

PLUS

Zločin po slovensky: Ako zomrela Mária?

Temný zločin zo 60. rokov ožíva vďaka novinárovi Jánovi Čomajovi.

SPIŠ KORZÁR

Pri Hrabušiciach horel balón, 12 cestujúcich stihlo ujsť

Teplovzdušný balón sa zachytil na elektrickom vedení.


Už ste čítali?