Na východze šícko zrobené... Naozaj?

Autor: Pavol Paška | 9.1.2012 o 12:51 | (upravené 9.1.2012 o 13:01) Karma článku: 10,74 | Prečítané:  19837x

U nás na východe sa už dlhšie šíri jeden dobrý vtip. Že prečo je na východe Slovenska taká vysoká nezamestnanosť? Odpoveď: pretože je „šícko zrobené". Vtip je to ozaj výborný; nielen pre ironický podtón, ale aj preto, že pomáha pochopiť filozofiu neoliberalizmu, ktorú vášnivo už dlhé roky obhajujú naši pravicoví politici.

Základom tejto filozofie je, aby všetko vyriešil trh a aby štát zasahoval do ekonomiky čo najmenej. Tak to má byť podľa neoliberálov aj v časoch hospodárskej krízy. Načo sa starať o ľudí? Načo im pomáhať zo sociálneho hľadiska? Načo podporovať verejné investície a naštartovať ekonomický rast?  To všetko narúša „božský" trh, ktorý všetko najlepšie vyrieši sám. Že to bude chvíľu bolieť? Nech. Že možno pomrú dáki ľudia od hladu? Nech. Že v spoločnosti bude rásť napätie? Nech. Neoliberálov to nezaujíma. Ako v tom vtipe - však keď je vysoká nezamestnanosť na východe, je to len signál trhu, že „šícko zrobené", tak čo má čo štát vymýšľať?

Slovensko takýto prístup dlhé roky viedol do pasce, z ktorej sa dnes márne snaží vyslobodiť. Je to pasca minimálneho štátu, ktorý tu programovo zaviedla slovenská pravica. Štát okyptila o všetky významné právomoci; znížila úroveň prerozdelenia bohatstva na najnižšiu možnú úroveň; prenechala všetko na trhovú džungľu. Dokonca aj v čase krízy odmietla ponúknuť rastové stimuly na naštartovanie ekonomiky a podporu zamestnanosti. Namiesto toho pravica len škrtala a škrtala. A nezmyselne sa držala reaganovskej filozofie, že štát nie je riešením problémov, ale zdrojom problémov. Výsledok vidíme na východe už celé roky: nezamestnanosť, nerovnosť, chudoba a sociálna zraniteľnosť. Takto to končí, keď sa od zeleného stola rozhodne, že sa bude slepo nasledovať neoliberálna ideológia.

Ponúkame alternatívu: trh všetko nevyrieši, potrebujeme silný štát. Taký štát, ktorý nebude alibisticky nechávať životnú úroveň svojich občanov iba na slepú ruku trhu. Taký štát, ktorý si dobre uvedomuje, že neplatí, že „šícko zrobené". Naopak, máme pred sebou veľa roboty. Slovensko potrebuje rásť a štát tento rozvoj musí podporovať. Inak nám ostanú len vtipy, ktoré budú ľuďom pripadať čoraz menej zábavné.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Firma má v prenájme pozemky pred stanicou.

KULTÚRA

V súťaži Anasoft litera zvíťazil nekompromisný príbeh

Román Som Paula presvedčil porotu túžbou po autentickosti.

SVET

Kiska v OSN: Agresívny sused podkopáva suverenitu Ukrajiny

Lajčák vedie Valné zhromaždenie OSN.


Už ste čítali?