Bez dobrej nálady krízu neprekonáme

Autor: Pavol Paška | 14.12.2011 o 8:12 | (upravené 14.12.2011 o 8:34) Karma článku: 10,41 | Prečítané:  21466x

Po tieto dni stretávam veľmi veľa ľudí a musím sa priznať, obdivujem ich silu a energiu. Namiesto zúfalstva z nich cítim nádej. Spomínam si, že podobný pocit som mal aj sedemnásteho novembra, počas tohtoročného dňa otvorených dverí. Naozaj som očakával, že veľa ľudí príde do parlamentu  nahnevaných, rozhorčených a zúfalých. Príjemne ma prekvapilo, že nálada ľudí nebola na bode mrazu. Aj napriek ťažkej ekonomickej situácii, politickej nestabilite a rastúcej sociálnej zraniteľnosti, naši občania nestrácajú nádej. Veria, že bude lepšie, a že krízu sa nám podarí zvládnuť. Nádejajú sa, že po voľbách príde nová, stabilná a sociálnejšia vláda, ktorá pomôže zlepšiť život na Slovensku.

Dúfam v to isté a jedným dychom dodávam: podariť sa to môže jedine vtedy, ak bude na Slovensku naďalej relatívne dobrá nálada. Mnohí si povedia: čože už záleží na nálade. Stačí sa však pozrieť na to, ako fungujú finančné trhy, ktoré sa kolíšu len podľa aktuálnej spoločenskej atmosféry, podľa toho, ako dokážu jednotlivé národné ekonomiky vzbudzovať dôveru, skrátka, hlboko závisia od navonok nepodstatného a často opomínaného fenoménu - od nálady. Nečudo, že sa mnohí slávni myslitelia otázkami nálady zaoberali a zapracovali túto tému do svojich ťažkých filozofických teórií a systémov, či už to bol existencialista Martin Heidegger alebo fenomenológ Maurice Merleau-Ponty. Od nálady závisí, ako sa postavíme ku každodenným výzvam; od nálady závisí, či nájdeme vnútornú silu prekonávať prekážky; od spoločenskej nálady závisí viac, než si často pripúšťame.

Slovensko dnes potrebuje dobrú náladu. Roky počúvame o tom, ako je všetko zlé a ako sa rútime do katastrofy. Mali by sme však vedieť zdvihnúť hlavy a nestrácať nádej. Ľudia dokážu zázraky, ak majú nádej. Dokázali v dejinách prežiť aj ťažšie krízy; dokázali sa uskromniť; dokázali prekonať aj tie najzložitejšie prekážky. Každá kríza sa dá prekonať, ak je na to nálada v spoločnosti, ak je nádej na lepšiu budúcnosť. Naša budúcnosť nezávisí len od racionálnych schém a ekonomických prepočtov. Závisí predovšetkým od nálady v spoločnosti. Je najvyšší čas, aby sme zabudli na nenávisť, na zvady, na nezmyselné spory a snažili sa ľuďom ponúknuť nádej na zmenu. Inak krízu nikdy neprekonáme. Bez dobrej nálady sa nám to nikdy nepodarí.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Firma má v prenájme pozemky pred stanicou.

KULTÚRA

V súťaži Anasoft litera zvíťazil nekompromisný príbeh

Román Som Paula presvedčil porotu túžbou po autentickosti.

SVET

Kiska v OSN: Agresívny sused podkopáva suverenitu Ukrajiny

Lajčák vedie Valné zhromaždenie OSN.


Už ste čítali?