Zdvihnutý prst slovenského kapitálu: sníva sa mi?

Autor: Pavol Paška | 2.12.2011 o 8:38 | (upravené 10.12.2011 o 11:49) Karma článku: 11,19 | Prečítané:  12577x

Nič necharakterizuje návrh štátneho rozpočtu na budúci rok lepšie, ako tlačová beseda jedného nemenovaného združenia slovenských biznismenov, ktorú som mal možnosť nedávno zhliadnuť v televízii. Reprezentant tohto združenia na tlačovke dvíhal výstražný prst podnikateľov smerom k poslancom Národnej rady SR, aby prijímali také zákony, ktoré vyhovujú podnikateľskému prostrediu, biznismenom a kapitálu. Na chvíľku som nadobudol presvedčenie, že nepozerám tlačovú besedu slovenských podnikateľov, ale historický film z prostredia raného kapitalizmu 19.storočia.

Inak si totiž neviem vysvetliť, ako môže niekto mentorovať zástupcov občanov a otvorene a verejne ich vyzývať k tomu, aby sledovali partikulárne záujmy kapitálu. Roky počúvame o tom, že treba zlepšovať podmienky pre biznis a roky slovenská pravica robí všetko, čo vidí veľkopodnikateľom na očiach. Výsledok? Rastie nezamestnanosť, rastie chudoba, rastie nestabilita. A niektorí biznismeni sa napriek tomu postavia pred kamery a dvíhajú varovné prsty.

Takto to ďalej nejde. Skúsme to naopak: ja dvíham varovný prst pred jednostrannými názormi biznismenov, ktoré sú iracionálne a škodlivé. Sociálna demokracia sa vždy snažila o hľadanie rovnováhy medzi individuálnym a kolektívnym, medzi záujmami zamestnancov a zamestnávateľov, medzi tvorbou pracovných miest a hodnotou solidárneho prerozdeľovania. Pretože len rovnováha môže doviesť Slovensko k stabilite a sociálnemu zmieru. Z tohto dôvodu pánom zo spomínaného podnikateľského združenia a im podobným odkazujem: nikomu sa nepodarí, aby sme váhy jednostranne vyklonili smerom k záujmom biznismenov, nech dvíhajú varovných prstov, koľko len chcú. Slovensko potrebuje rovnováhu, nie diktát kapitálu.

Keby to bolo len na biznismenoch, som si istý, že by neplatili žiadne dane, zrušili by verejné služby, štát by obmedzili na armádu a políciu a ľudí by nechali napospas trhu. Lenže poslanci sú zástupcovia ľudí, nie kapitálu. Ich úlohou je, aby štát dokázal napĺňať potreby občanov a aby dokázal udržiavať životnú úroveň a dôstojné podmienky pre každého, nielen pre tých najúspešnejších. Na to nepotrebujú zdvihnuté prsty slovenského kapitálu, ale skôr sociálny zmier, dialóg a stabilné sociálne kompromisy. Len škoda, že na to nemyslel minister financií pri koncipovaní štátneho rozpočtu...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Firma má v prenájme pozemky pred stanicou.

KULTÚRA

V súťaži Anasoft litera zvíťazil nekompromisný príbeh

Román Som Paula presvedčil porotu túžbou po autentickosti.

SVET

Kiska v OSN: Agresívny sused podkopáva suverenitu Ukrajiny

Lajčák vedie Valné zhromaždenie OSN.


Už ste čítali?