Lesk a bieda slovenského liberalizmu

Autor: Pavol Paška | 23.11.2011 o 12:43 | (upravené 23.11.2011 o 13:03) Karma článku: 11,70 | Prečítané:  16788x

Politológovia sa niekedy pýtajú, prečo slovenská sociálna demokracia nespolupracuje s liberálmi, keď v Európe sú ľavo-liberálne koalície bežné a v minulosti boli základom stabilnej vlády napríklad v Nemecku. Odpoveď je jednoduchá: na Slovensku neexistuje žiadna liberálna strana.

Líder európskych liberálov Guy Verhofstadt je jeden z najvášnivejších obhajcov federálnej Európy. S takýmito liberálmi by som veru vedel nájsť spoločnú reč. Problém je, že politická strana, ktorá sa hlási k liberalizmu u nás, odmieta spoločné európske iniciatívy a nesie sa na vlne populistického euroskeptizmu. Dokonca kvôli tomu rozbila vládu. Na západe liberáli patria medzi najúpenlivejších obhajcov slobody slova a ochrany súkromia. Aj toto je u nás naopak: nominant politickej strany, ktorý sa hlási k liberalizmu, zneužíva ministerstvo obrany a vojenské tajné služby na odpočúvanie novinárov. Slávne voltairovské „pane, nesúhlasím s vami, ale urobím všetko pre to, aby ste mohli povedať svoj názor" doplnil o galkovské „pane, nesúhlasím s vami, ale urobím všetko pre to, aby ste mohli povedať svoj názor, aby som ho mohol (od)počuť a zneužiť proti vám". Veru, ťažko sa s takýmito "liberálmi" hľadá spoločná reč.

Európske liberálne strany vychádzajú z tradícií myslenia, ktoré možno jedine rešpektovať. Či už je to John Stuart Mill, John Dewey alebo John Rawls, všetkých týchto filozofov si nesmierne vážim a ich teórie obdivujem. Ale slovenským "liberálom" nezáleží na Millovi, Deweym ani Rawlsovi. Záleží im iba na lacných populistických gestách, voličských percentách a vlastných egách. Pred voľbami nablýskali liberalizmus, až vyrážal oči: hovorili o témach, ktoré nemajú odvahu presadiť ani liberáli v menej konzervatívnych spoločnostiach ako je Slovensko. Lenže veľmi skoro sa ukázala bieda slovenského liberalizmu: namiesto liberálnych reforiem priniesli do slovenskej politiky diletantizmus, aroganciu a anarchizmus najhrubšieho zrna. Škandál s odpočúvaním je len čerešnička na torte. Slovenský liberalizmus zomrel dávno predtým, než minister Galko začal viesť špionážnu vojnu proti nepohodlným novinárom.  Zomrel skôr, než sa narodil. A ak ešte stále niekto verí, že strana Sloboda a solidarita je na slovenskej politickej scéne kvôli ideálom liberalizmu, viem si to vysvetliť iba tertullianovským: Credo quia absurdum est. Tak veľa šťastia, slovenskí liberáli.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Firma má v prenájme pozemky pred stanicou.

KULTÚRA

V súťaži Anasoft litera zvíťazil nekompromisný príbeh

Román Som Paula presvedčil porotu túžbou po autentickosti.

SVET

Kiska v OSN: Agresívny sused podkopáva suverenitu Ukrajiny

Lajčák vedie Valné zhromaždenie OSN.


Už ste čítali?