Lepidlom na papier hlinenú misu nezlepíš

Autor: Pavol Paška | 6.3.2012 o 8:25 | Karma článku: 8,45 | Prečítané:  1941x

Keď som v nedeľu sledoval predvolebnú diskusiu vo verejnoprávnej televízii, dospel som k jedinému možnému záveru: lepidlom na papier sa nedá zlepiť krehká hlinená misa. Takéto prirovnanie jednoznačne platí pre slovenskú pravicu. Aj v televíznej debate si jej predstavitelia spokojne hrkútali, no vo chvíli, keď došlo k nejakej ideovej nezhode (a takých bolo požehnane), tak po sebe štekali rovnako, ako osemnásť mesiacov, keď vládli. Takto sa vládnuť nedá - to sme videli všetci v priamom prenose.

Zjednotená ľavica verzus rozbitá pravica

Slovensko dnes potrebuje stabilnú vládu. Nie chabo zlepenú misu. V čase rekordnej nezamestnanosti a hospodárskeho prepadu, ktoré priniesla Radičovej vláda, by bolo tragédiou, ak by sa namiesto problémov občanov opäť riešili iba vnútrokoaličné spory pravice.

Aby vláda mohla byť stabilná, potrebuje naplniť dva základné predpoklady:

Po prvé, musí byť zložená zo štandardných politických strán, ktoré sú ukotvené v európskych štruktúrach, majú zrozumiteľné programové smerovanie a pevnú členskú základňu. Bez toho sa na Slovensku nikdy nepodarí zložiť stabilné vlády, aké majú vyspelé demokracie, či už v Rakúsku alebo v Nemecku.

Po druhé, koalícia musí byť zložená z politických strán, ktoré sa dokážu zomknúť, keď je treba a nie sa neustále hádať a sporiť. Kontrast medzi SMER-om, ktorý dokázal zjednotiť celú ľavicu na Slovensku a pravicovou scénou, ktorá je neuveriteľne rozdrobená a rozhádaná, ani nemôže byť väčší.

 O spadnutých nohaviciach slovenskej pravice

Pomôžem si ešte jedným prirovnaním: ak vám spadnú nohavice, viete si narýchlo pomôcť aj tým, že použijete spinku na to, aby ste ich zopli. Ale hádam nebudete behať najbližšie štyri roky v rozopnutých nohaviciach. To isté platí aj pre slovenskú politickú scénu.

Pravica dnes Slovensku ponúka nestabilnú koalíciu šiestich či siedmych rôznorodých strán. Pritom je nad slnko jasnejšie, že lepidlom na papier krehkú hlinenú misu lepiť nemá zmysel.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Má najhorší názov, aký kedy film mal. Môže napriek tomu získať Oscara?

Zhodnotili sme šance nominovaných filmov.

KOMENTÁRE

Kotlebovi extrémisti v parlamente: Rozpustiť a vypustiť

Aj keď sú Kotlebovci opatrnejší, nemôžu si pomôcť. Porušujú zákony.

KOŠICE KORZÁR

Poručík Ihnát žiada ministerstvo obrany o degradáciu

Rozdávanie vojenských frčiek sa rozhodol riešiť radikálne.


Už ste čítali?