Bratislavský hrad - bolo že to kriku

Autor: Pavol Paška | 17.11.2011 o 16:56 | (upravené 17.11.2011 o 21:00) Karma článku: 16,33 | Prečítané:  7243x

Bratislavský hrad konečne otvorili pre verejnosť. Po rokoch rekonštrukcie, ktorú sme spustili počas našej vlády, cítim obrovské zadosťučinenie. Najmä ak zvážim, aká lacná demagógia rekonštrukčné práce sprevádzala a ako som musel ešte v pozícii predsedu parlamentu politicky bojovať za takú samozrejmú vec, ako je rekonštrukcia jedného z najznámejších symbolov Slovenska.

Už vtedy všetci dobre vedeli, že Bratislavský hrad bol dlhé roky na spadnutie. Hrad, ktorý je slovenskou národnou pamiatkou číslo jeden, celé roky chátral. Odborníci dlhodobo tvrdili, že Bratislavský hrad nevyhnutne potrebuje komplexnú rekonštrukciu, lebo inak sa s ním môžeme rozlúčiť. Ale namiesto toho, aby sa politici dokázali naprieč ideovým spektrom zhodnúť na tom, že hrad nebudeme zneužívať v politickom zápase, pred voľbami v roku 2010 sa téma rekonštrukcie Bratislavského hradu zneužila na nezmyselné útoky voči vôáde Roberta Fica, voči Smeru, aj voči mojej osobe.

Už v tom čase som tvrdil, že ak má niekto aspoň štipku zdravého rozumu a národného povedmia, musí pochopiť, že k rekonštrukcii Bratislavského hradu sme jednoducho museli pristúpiť. Opozícia tomu vtedy nechcela rozumieť. Dnes slávnostne otvára Bratislavský hrad. Už som si za roky v politike zvykol na kotrmelce kolegov z pravej strany politického spektra. Tento kotrmelec však považujem za jeden z tých najmenej škodlivých. Pretože efekt je ten, že hrad je konečne otvorený, bude slúžiť ľuďom, bude reprezentovať mesto aj krajinu, bude dávať Bratislave a celému Slovensku dôstojnosť, ktorú si všetci zaslúžime. A možno sa konečne stane tým, čím mal byť od začiatku: symbolom, čo spája a nie rozdeľuje.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

U. S. Steel odchádza, o košickú fabriku bojujú Třinecké železárny

U. S. Steel predáva košické železiarne, ponuku predložili Číňania a skupina slovenských miliardárov.

KOMENTÁRE

Úbohá stredná trieda, tá sa vo Ficovom vlaku nevezie zadarmo

Ak sa niektorí chcú mať závratne dobre, musia sa tí ostatní mať horšie.

KOMENTÁRE

Ako o tridsať rokov rozvrátim našu spoločnosť

Moderné demokracie sa premenia na vlády starých.


Už ste čítali?